Najčastejšie chyby pri bežkovaní a ako si s nimi poradiť

28.11.2019

"Nepotrebujem kurz, bežkovať predsa viem." Alebo žeby nie? 

Kurzy bežkovania ponúkajú možnosť naučiť sa, alebo vylepšiť svoju techniku behu na lyžiach. Mnohí z vás si možno povedia: "Čo už sa len môžem na takomto kurze naučiť, veď je to ľahké, obujem si lyže a idem vpred." No nemusí to byť celkom pravda. Nie všetci máme rovnakú schopnosť osvojenia si správneho pohybu a veľmi ľahko skĺzame do zlých pohybových stereotypov, ktoré sa dlhodobým prevádzaním nesprávne fixujú. O to viac energie a úsilia si potom vyžaduje ich odstraňovanie a preúčanie.

Najčastejšie chyby

U samoukov pri klasickej technike (ďalej len Klasika) sa najčastejšie stáva že lyžujú, resp. kráčajú sunom, kde sú neustále obe chodidlá na zemi, špička predbieha koleno, nedokážu dostatočne pracovať s ťažiskom a preniesť váhu na sklzovú lyžu. Práve preto nie sú schopní si na lyži oddýchnuť a voziť sa. Každý samouk má palice len ako oporu, ktorá slúži len na udržanie rovnováhy.

U samoukov pri korčuliarskej technike (ďalej len Skate) sa najčastejšie stáva, že lyžujú na vnútorných hranách lyží, kde im kolená a celé ťažisko tela neustále schádzajú dovnútra, prípadne jazdia na pätách, ďalej rýchlo padajú zo sklzovej fázy medzi obe lyže a nedokážu ju predĺžiť, na lyži si oddýchnuť a voziť sa. Pri práci s palicami dochádza k neúmerným rotáciám a vychýleniam, alebo naopak k nedostatočnému zapojeniu trupu/prílišnému kývaniu trupu, zbytočnému plytvaniu energiou, možnej svalovej únave a bolestiam ramien.

O čo je potrebné sa usilovať:

Základný postoj

Nácvik základného bežeckého postoja je veľmi dôležitý. Má nám zabezpečiť, aby sme sa na bežkách cítili istejšie, nemali sklon padať dozadu a vedeli lepšie odbúrať nerovnosti terénu, ale najmä vedeli využiť vlastnú váhu a gravitáciu k tomu aby sme sa posúvali vpred s čo najmenšou námahou. Existuje na to celý rad podporných cvičení.

Sklzová fáza

Základom pre správnu techniku bežkovania, či už hovoríme o Klasike alebo Skate, je naučiť sa takzvaný jedooporový postoj. Znamená to stáť stále len na jednej lyži pri striedavom spôsobe behu a vedieť prenášať váhu tak aby sme mali dostatočne krátku odrazovú časť a predlžovali sklzovú časť. Opäť podporné a balančné cvičenia dokážu veľmi pomôcť pochopiť zákonitosti.

Práca paží, práca s palicami

K riadnemu postoju a predĺženému sklzu sa pridáva aj adekvátne zapojenie a používanie palíc pri odraze a ich vypúšťanie. Od správneho zapnutia pútka ktoré má spĺňať funkciu prenosu sily, až po primeraný uhol a dĺžku zapichnutia palice a postavenia vrchnej časti palice t.j. ruky voči ramenu. Nie veľmi obľúbené J, ale veľmi účinné podporné cvičenia existujú aj na toto.

Stúpania a zjazdy

Najzákladnejšou filozofiou pohybu na bežkách je užiť si pohyb vo voľnej prírode, ktorá, bohužiaľ málokedy je úplnou rovinou. Vždy sa pred nami objavia strmšie alebo menej strmé stúpania a zjazdy, na ktoré musíme byť pripravení. I keď to nezvládneme v plnej rýchlosti, asi každý to chce vyjsť kopec a nevypľuť dušu, a zísť z neho bez pádu, bezpečne a bez kŕčovitého postavenia. Práve na to sa na kurzoch učíme rôzne spôsoby stúpania a schádzania, od tých najzákladnejších až po náročnejšie, tak aby sme s prehľadom mohli zdolať trať ktorá bude pred nami.

Zhrnutie a odporúčanie

Všetko je to veľmi jednoduché, no i tak to reálne ovláda len veľmi málo bežkárov. Pokiaľ nedostanú komplexnú informáciu a osobnú konzultáciu, ako by to malo vyzerať a hlavne prečo, nikdy sa to sami od seba nenaučia správne a nedokážu sa v tomto športe posunúť dopredu. Na kurzoch bežkovania vám nesľubujeme, že nespadnete, ani to, že budete ihneď po ňom jazdiť ako majstri sveta. Nemôžeme namiesto vás spraviť prácu, ani za vás "odmakať" odstraňovanie zlozvykov, ktorú ste si predtým (rokmi) zle naučených pohybov osvojili. Budeme však spoločne s vami posúvať vaše limity primerane vašim schopnostiam a kondícii. Môžeme vám ponúknuť pohľad odborníkov, odporúčania a cenné rady, ktoré ak uplatníte, užijete si bežky oveľa viac ako doposiaľ. Dostanete základ, na ktorom budete môcť stavať. 

Preto ak máte chuť dozvedieť sa a vyskúšať si niečo nové, neváhajte a prihláste sa na kurz bežkovania ešte túto zimu, aby ste tú budúcu už mohli nadviazať na získané poznatky a neustále sa zlepšovať.

Aktuálne termíny kurzov nájdete TU:

Čo sa učíme na skupinových kurzoch pre začiatočníkov L1 a pokročilých L2 nájdete TU:

Podmienky pre prihlásenie na kurz pre pokročilých L2 nájdete TU.

Článok je vlastníctvom www.kurzybezkovania.sk. dec. 2018. Všetky práva vyhradené.