Na čo dobrý bežkár myslí pred zimou? 4 tipy na znásobenie radosti, keď sa začne sezóna
Jeseň je v plnom prúde a to znamená, že "naša" sezóna
sa nám nezadržateľne blíži. Trikrát hurá! Už je to raz tak. Ten, kto má bežky
rád, teší sa na zimu a sneh, na čas, kedy si bude opäť môcť vychutnať
pohyb v zasneženej prírode. Prinášame vám zopár inšprirácií a zaujímavých tipov, ktoré môžu pomôcť znásobiť radostné pocity z bežkovania, keď nastane deň D
a opäť sa rozbehneme do zasneženej prírody.
1. Starostlivosť o výstroj a výbavu, jej oprava/obnovenie
Ako sa majú naše lyže, dopriali sme im wellness v podobe vyčistenia a zaliatia voskom počas oddychovej sezóny? A čo bežkárske topánky, budú túto zimu ešte stále nepremokavé a komfortné? Nepotrebujeme nové rukavice, alebo komfortné termoprádlo? Je dobré porozmýšľať nad týmito otázkami a porozhliadnuť sa po dobrom servise lyží vo svojom okolí, dopriať im starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Ak uvažujeme o novej výstroji, doplnkoch, alebo zážitkoch, môžeme si predbežne urobiť prieskum možností, cien a referencií a napísať, trebárs, list Ježiškovi. Lebo nie sme takí bohatí, aby sme (narýchlo) kupovali lacné (a nekvalitné) veci.
2. Rozšírenie teoretických poznatkov o bežeckom lyžovaní
Ani hobby bežkári nezaostávajú vo vedomostiach a poznatkoch, ktoré sa týkajú tohto športu, jeho techniky, aktuálnych trendov. Dokonca mnohí z nich môžu mať viac skúseností a vedomostí, ako bývalí profesionálni športovci. Teoretických znalcov na bežky a biatlon je pri obrazovkách mnoho, ale skúsme sa zaradiť medzi tých ľudí, ktorí, keď sa niečomu aktívne venujú, snažia sa tomu porozumieť čo najlepšie a nájsť spôsoby, ako SVOJE dobré pocity a skúsenosti z tohto športu neustále vylepšovať.
3. Tréning sily a kondície v predstihu
Povedzme si úprimne, v zdraví, pri sile a v kondícii sa čokoľvek v živote zvláda lepšie a rekreačný šport tobôž. Nenechajme preto nič na náhodu a skúsme sa svojmu telu venovať pravidelne už v medzisezónnom období (na jar a na jeseň), kedy sa prirodzene zvykneme hýbať menej. Posilniť dôležité partie potrebné pri bežkách, popracovať na balančných cvičeniach "nasucho", spevniť svoj stred tela "core" a nevynechať ani pravidelné aktivity na rozvoj kardiovaskulárneho systému - rýchla chôdza, beh, stacionárny bicykel, veslo, alebo bežkársky trenažér SkiErg - by malo byť samozrejmosťou. Omnoho ľahšie sa nám bude v sezóne šliapať na bežkách do kopca a oveľa menej našej energie si bude vyžadovať udržiavanie rovnováhy.
4. Stanovenie dosiahnuteľného subjektívneho cieľa pre danú zimnú sezónu
Či už máme pretekárske ambície, alebo budeme radi, ak sa na bežky dostaneme popri práci čisto rekreačne, čo tak zamyslieť sa nad konkrétnym plánom? Cyklisti si, napríklad, dávajú za cieľ počet najazdených kilometrov za sezónu, bežci nabehaných, u nás bežkárov to môže byť počet hodín strávených v teréne, spoznanie konkrétnych nových bežeckých tratí a stredísk, účasť na kurze bežkovania či privedenie k bežkám aspoň jedného ďalšieho blízkeho, alebo rodinného príslušníka.
Za tím www.kurzybezkovania.sk vám držíme palce v príprave na zimu a tešíme sa na stretnutie s vami v zasnežených bielych stopách!