Ako si vybrať výstroj na bežky

01.12.2019

V bežeckom lyžovaní rozoznávame dve základné techniky. Je to klasická technika a tzv. voľná technika (korčuľovanie, alebo po anglicky skate). Podľa toho, ktorej technike sa chceme venovať, podľa toho si vyberáme i výstroj.

Existuje aj takzvaná "kombi" výstroj, ktorá je použiteľná na obe techniky naraz, ale tú na začiatok určite neodporúčame, pretože nám neumožní naučiť sa dokonale základy tak, ako by to malo byť. Veď každá technika má svoju krásu a kým sa naučíme jednu z nich poriadne, chvíľku to potrvá.

Mnoho ľudí, hlavne začiatočníkov, si nevie vybrať čo chce, keď zatiaľ neovláda ani jednu z nich. Máme síce v telke napozerané, aké to je krásne, ladné a ľahučké, no netreba zabúdať na to, že pretekári, bežci a biatlonisti, sa tomuto športu venujú od detstva a každoročne strávia stovky hodín a najazdia stovky kilometrov na snehu. Preto to naoko pôsobí ľahučko, hlavne voľný štýl, ktorý sa mnohým zdá jednoduchší, keďže mnohí chodíme v lete na inline korčule. Ale zdanie klame. 

V skutočnosti každému začiatočníkovi odporúčame naučiť sa, alebo začať klasickou technikou. Je oveľa jednoduchšia a lepšie sa tu chápu zákonitosti toho, ako to na bežkách funguje. Je ľudskému telu prirodzenejšia. Keďže sa jazdí v stope, tá nás krásne drží a noha tak neuteká (čo je na začiatok lepšie, nakoľko bežka nemá hrany). Je to vo svojej podstate naozaj ľahké, no treba poznať základné princípy a osvojiť si ich správne čo najskôr, inak sa budeme stále trápiť, získame zlozvyky a nikdy si to naplno neužijeme - budeme sa len tak "šúchať". 

VÝSTROJ PRE KLASICKÚ TECHNIKU:

Pre klasickú techniku si vyberáme lyže mäkkšie, ako na voľnú techniku, spravidla dlhšie - cca 5-10cm vyššie, než je naša telesná výška

Upozorňujeme, že lyže by mali byť zhruba adekvátne našej telesnej hmotnosti, toto treba prízvukovať predajcom/ľuďom v požičovniach. Pretože často sa stane, že požičajú/predajú lyže veľmi mäkké na našu telesnú hmotnosť a potom ich ľahko zlomíme keď sa dostaneme do terénu (do priehlbiny a podobne). Alebo naopak, ak nám dajú lyže príliš tvrdé na klasický štýl, stane sa to, že pri postavení na lyžu sa sklznica lyže pod naším chodidlom nedotkne zeme (snehu), ostane nad ním a tým pádom by sme sa nemali "z čoho" odrážať. 

Lyže na klasickú techniku majú v strede lyže mazovú komoru, kam sa maže stúpací vosk, čo je pri klasickej technike veľmi podstatná vec. Na to, aby sme vedeli urobiť odraz, komora musí byť primerane namazaná, aby hore kopcom držala, ale dole kopcom kĺzala. Najmä v požičovniach je treba si dobre skontrolovať čistotu tejto komory, a pokiaľ na nej vidíme zvyšky starého vosku, alebo iných nečistôt, požiadať o ich odstránenie (napr. technickým benzínom).

Pre úplných začiatočníkov odporúčame lyže na klasickú techniku s takzvanými šupinami, známe ako "šupináče", alebo s mohérovým pásom, známe ako "skin" lyže. :) Tu nemusíme riešiť mazanie a trápiť sa s voskom, no i tu upozorňujeme na tvrdosť lyže podľa váhy - môže to značne ovplyvniť pohodlie i pocit z bežkovania. Šupiny značne narušia sklz na lyžiach smerom dole (budeme pomalší), tu je vhodnejší mohérový pás, no hore kopcom nám, naopak, výrazne aj šupiny aj pás pomôžu, lebo nám lyža nebude podšmykovať. Najnovšou technológiou bez potreby použitia voskov, mohérových pásov a bez šupín je tzv. nanongrip technológia.


Palice na klasickú techniku budú o cca 30 cm kratšie ako je naša telesná výška - tu si treba dať pozor. Buďme obzvlášť pozorní, hlavne keď si výstroj požičiavame, aby pútko na palici, do ktorého vkladáme zápästie, bolo nastaviteľné, dalo sa posúvať a nebolo natrvalo zauzlené, či poškodené, bez možnosti nastavenia na naše zápästie, má to svoj význam.

Topánky sú nižšie, než na voľnú techniku a nemajú spevnenie na členkovom kĺbe. Malo by sa v nich dať pohodlne chodiť (kráčať bez lyží), podrážka je mäkšia, ohýba sa, no v prvom rade sa v nich musíme cítiť pohodlne. Nesmú byť príliš tesné, ani príliš široké, aby nám v nich noha nelietala. 


VÝSTROJ PRE VOĽNÚ TECHNIKU:

Pre voľnú techniku (korčuľovanie/skate) sa vyberajú trochu tvrdšie lyže, tiež ale podľa váhy, predajca/požičiavateľ musí vedieť poradiť. Nie je na nich mazová komora a ani žiadne šupiny, mohérové pásy a pod. (!), výrazne by to ovplyvňovalo náš beh. 

Dĺžka lyže je buď v našej výške alebo max. do 5cm vyžšie ako sme my sami.

Palice sú len o cca 20 cm kratšie ako naša telesná výška (sú teda dlhšie ako palice na klasickú techniku). Opäť veľký pozor - skontrolovať si pútka, ich funkčnosť, nastaviteľnosť, prípadné poškodenie (viď vyššie). 

Topánky na voľnú techniku sú v podrážke tvrdšie (podrážka sa neohýba), sú vyššie (nad členok), majú spevnený členkový kĺb na spevnenie nohy, keďže pohyb na lyži pri voľnom štýle je úplne iný. Už nás nebude držať žiadna stopa. 


Pre začiatočníkov a ľudí ktorí sa zapájajú do nášho kurzu bežkovania odporúčame, ak je to možné, aby si výstroj na prvý krát určite požičali a zatiaľ nekupovali vlastnú. Je to len cca 10-15€ na deň, aby ste zistili, čo Vám vyhovuje a baví Vás, skôr, než vyhodíte peniaze za niečo, čo nie je pre Vás vyhovujúce. Predídete tak zbytočným komplikáciam a sklamaniam a po kurze určite už budete vedieť, čo presne potrebujete a na čo si dať pri kúpe pozor + dostanete od nás aj konkrétnejšie odporúčania a zľavu na nákup vo vybraných bežkárskych e-shopoch.