V bežkovaní rozoznávame dve základné bežecké techniky. Je to klasická technika a tzv. voľná technika (korčuľovanie, alebo po anglicky skate). Podľa toho, ktorej technike sa chceme venovať, podľa toho si vyberáme i výstroj.
VÝSTROJ PRE KLASICKÚ TECHNIKU:
Pre klasickú techniku si vyberáme lyže mäkkšie, ako na voľnú techniku, spravidla dlhšie - cca 5-10cm vyššie, než je Vaša telesná výška.
Upozorňujeme, že lyže by mali byť zhruba adekvátne Vašej telesnej hmotnosti, toto treba prízvukovať predajcom/ľuďom v požičovniach. Pretože často sa stane, že požičajú/predajú lyže veľmi mäkké na Vašu telesnú hmotnosť a potom ich ľahko zlomíte keď sa dostanete do terénu (do priehlbiny a podobne). Alebo naopak, ak Vám dajú lyže príliš tvrdé na klasický štýl, stane sa to, že pri postavení na lyžu sa sklznica lyže pod vaším chodidlom nedotkne zeme (snehu), ostane nad ním a tým pádom by ste sa nemali "z čoho" odrážať.
Lyže na klasickú techniku majú v strede lyže mazovú komoru, kam sa maže stúpací vosk, čo je pri klasickej technike veľmi podstatná vec. Na to, aby ste vedeli urobiť odraz, komora musí byť primerane namazaná, aby hore kopcom držala, ale dole kopcom kĺzala. Najmä v požičovniach si dobre skontrolujte čistotu tejto komory, a pokiaľ na nej vidíte zvyšky starého vosku, alebo iných nečistôt, požiadajte o ich odstránenie (napr. technickým benzínom).
Pre úplných začiatočníkov však odporúčame lyže na klasickú techniku s takzvanými šupinami, známe ako "šupináče" :) kde nemusíte riešiť mazanie a trápiť sa s voskom, no i tu upozorňujeme na tvrdosť lyže podľa váhy - môže to značne ovplyvniť Vaše pohodlie i pocit z bežkovania. Šupiny Vám síce značne naružia sklz na lyžiach smerom dole (budete pomalší), no hore kopcom Vám, naopak, výrazne pomôžu, lebo Vám lyža nebude podšmykovať.
Palice na klasickú techniku budú o cca 30 cm kratšie ako je vaša telesná výška - tu si dajte pozor. Buďte obzvlášť pozorní, hlavne keď si výstroj požičiavate, aby pútko na palici, do ktorého vkladáte zápästie, bolo nastaviteľné, dalo sa posúvať a nebolo natrvalo zauzlené, či poškodené, bez možnosti nastavenia na Vaše zápästie, má to svoj význam.
Topánky sú nižšie, než na voľnú techniku a nemajú spevnenie na členkovom kĺbe. Malo by sa v nich dať pohodlne chodiť (kráčať), podrážka je mäkkšia, ohýba sa, no v prvom rade sa v nich musíte cítiť pohodlne. Nesmú byť príliš tesné, ani príliš široké, aby vám v nich noha nelietala.
VÝSTROJ PRE VOĽNÚ TECHNIKU:
Pre voľnú techniku (korčuľovanie/skate) sa vyberajú trochu tvrdšie lyže, tiež ale podľa váhy, predajca/požičiavateľ Vám musí vedieť poradiť. Nie je na nich mazová komora a ani žiadne šupiny (!), výrazne by to ovplyvňovalo Váš beh.
Dĺžka lyže je buď vo Vašej výške alebo max. do 5cm vyžšie ako ste Vy sám/sama.
Palice sú len o cca 20 cm kratšie ako Vy sám/sama (sú teda dlhšie ako palice na klasickú techniku). Opäť veľký pozor si dajte a skontrolujte si pútka, ich funkčnosť, nastaviteľnosť, prípadné poškodenie (viď vyššie).
Topánky na voľnú techniku sú v podrážke tvrdšie, sú vyššie, majú spevnený členkový kĺb na spevnenie nohy, keďže pohyb na lyži pri voľnom štýle je úplne iný. Už nás nebude držať žiadna stopa. Pre začiatočníkov a ľudí ktorí sa zapájajú do nášho kurzu bežkovania odporúčam, ak je to možné, aby si výstroj na prvý krát určite požičali a zatiaľ nekupovali vlastnú. Je to len cca 15€ na deň, aby ste zistili, čo Vám vyhovuje a baví Vás, skôr, než vyhodíte peniaze za niečo, čo nie je pre Vás vyhovujúce. Predídete tak zbytočným komplikáciam a po kurze určite už budete vedieť, čo presne potrebujete a na čo si dať pri kúpe pozor.